مقامات ایرانی لایحه جدید پرداخت های رمزنگاری را تصویب کردند

دولت ایران لایحه‌ای را تصویب کرده است که هدف آن استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان ارز معاملاتی برای تجارت و واردات است. بر اساس گزارش‌ها در 29 اوت 2022، این لایحه  به ماینرهای کریپتو اجازه برداشت میدهد.

رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران  در نمایشگاه صنعت خودرو کشور، در جمع خبرنگاران محلی در اظهاراتی افزود: دولت در حال حاضر لایحه قانونی پرداخت دارایی های دیجیتال برای تراکنش ها را تصویب کرده و در عین حال مجوز تامین سوخت و برق برای استخراج کنندگان بیت کوین (BTC) را نیز صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تفاهم نامه ای بین وزارت صنعت و بانک مرکزی ایران نیز امضا شده است تا امکان پردازش واردات از خارج از کشور با ارزهای دیجیتال فراهم شود.

با قانون جدید، کسب‌وکارها در ایران اکنون می‌توانند با استفاده از دارایی‌های رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین مانند بیت‌کوین (BTC) و آلت‌کوین‌ها به‌عنوان روش‌های پرداخت به جای دلار یا یورو معمولی، خودرو وارد کنند.

تمام مسائل مربوط به ارزهای رمزنگاری شده، از جمله نحوه تامین سوخت و انرژی [برای فعالیت‌های ماینینگ] و نحوه واگذاری و اعطای مجوزها، برنامه ریزی شده است.

ایران با مجموع 3616 تحریم بین المللی بر اساس آمار Statista بعد از روسیه (5581 تحریم) در رتبه دوم قرار دارد. جدیدترین تحریم علیه ایران در اوایل ماه جاری توسط دولت آمریکا صادر شد.

علی‌رغم تحریم‌های پایان‌ناپذیر دولت ایران، این کشور در دولت های پیشین رابطه خوبی با حوزه ارزهای دیجیتال نداشته است. در آگوست 2019، کابینه ایران قوانین جدیدی را برای کنترل عملیات استخراج کریپتو در منطقه تدوین کرد. مقامات دولتی در آن زمان به وضوح اعلام کردند که فعالیت های تجارت بیت کوین و استفاده از دارایی های دیجیتال برای هرگونه پرداخت غیرقانونی است.

در ماه مه 2020، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه مجلس ایران لایحه‌ای را با هدف غیرقانونی کردن خدمات مبادلات رمزنگاری در کشور با قرار دادن چنین عملیاتی تحت مقررات سختگیرانه قاچاق ارز تصویب کرده است. در آن زمان، دولت به صراحت اعلام کرد که کارآفرینان ایرانی در صورت ارائه خدمات مرتبط با رمزنگاری در خارج از کشور با اتهامات قضایی یا تحریم های بین المللی مواجه خواهند شد.

ژانویه گذشته، ایران یک مزرعه بزرگ استخراج بیت کوین  را  به دلیل فعالیت غیرقانونی و مصرف نزدیک به 250 مگاوات برق تعطیل کرد.

با توجه به تحریم‌های پایان‌ناپذیر و تماس‌های مکرر قانون‌گذاران، ایران تصمیم گرفت به وام‌دهندگان و پلتفرم‌های مبادلات ارزی در این کشور اجازه استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت‌های وارداتی را بدهد. در ژوئن 2022، وزارت نیرو ایران برق تمام ماینرهای دارای مجوز کریپتو در این منطقه را قطع کرد.

در اوایل این ماه، ایران با انجام اولین سفارش وارداتی خود به ارزش 10 میلیون دلار با ارزهای دیجیتال، به نقطه عطفی بزرگ در تلاش برای فرار از تحریم های بین المللی خود رسید. در زمان انتشار، بیت کوین در حدود 19813 دلار معامله می شود.