نورولینک بهتر است یا متاورس؟!

جستجو برای راه حل های تکنولوژیکی برتر نقشی حیاتی در تکامل انسان ایفا می کند. بدون شک، این راه حل ها برای رسیدگی به مشکلات موجود که زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهند، طراحی شده اند. چنین مفاهیم نوآورانه ای شامل جهان های متاورسی و فناوری آینده Neuralink است.

در اصل، متاورس یک اکوسیستم مجازی را نشان می دهد که به موازات دنیای فیزیکی است. این اصطلاح همچنین به هر پروتکل تکنولوژیکی که به کاربران اجازه دسترسی به فضاهای دیجیتال را می دهد اشاره دارد.

از سوی دیگر، Neuralink به عنوان یک کسب و کار نوروتکنولوژی عمل می کند که در سال 2016 توسط ایلان ماسک تأسیس شد. ایده پشت Neuralink نظارت و تحریک فعالیت مغز از طریق ریزتراشه است.

در حالی که هر دو راه حل امیدوارند تعاملات انسانی را بهبود بخشند، ضروری است که حقایق مختلف در مورد آنها را تجزیه و تحلیل کنیم و تصویر روشنی از پتانسیل آنها بدست آوریم.

Neuralink: بررسی فعالیت مغز
مشکلات مربوط به مغز می تواند موضوع حساسی برای توضیح باشد چرا که پیچیدگی های زیادی را به همراه دارد. مغز انسان میزبان میلیاردها نورون است که از طریق سیگنال های الکتریکی با یکدیگر تعامل دارند. Neuralink معتقد است که می تواند با کاشت تراشه ای در مغز که الکترود تولید می کند، این تعامل را دوباره تعریف کند. به گفته این شرکت، نورون ها انواع مختلفی از اطلاعات را حمل می کنند که به افراد کمک می کند آنچه را که احساس می کنند، فکر می کنند و می بینند پردازش کنند. بنابراین، رفتن به داخل مغز یک استراتژی مناسب است که می تواند به نظارت بر واکنش های عصبی کمک کند.

این فناوری رشته ها را به مغز متصل می کند و آنها را با ایمپلنت عصبی به نام Link متصل می کند. به این ترتیب، لینک به عنوان راه حلی عمل می کند که سیگنال های عصبی را تحریک و انتقال می دهد. یکی دیگر از بخش های جذاب در مورد Neuralink، توسعه یک رابط مغز و ماشین یا BMI است.

این فناوری به مغز این امکان را می دهد که مستقیماً با رایانه ها، تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها تعامل داشته باشد. در حالت ایده آل، الکترودهای Neuralink می توانند سیگنال های الکتریکی مغز را تفسیر کرده و آنها را به الگوریتم تبدیل کنند. فناوری BMI در این مرحله وارد عمل می شود تا این الگوریتم ها را از طریق ماشین ها تجزیه و ترجمه کند. به این ترتیب، افراد می توانند بدون صحبت کردن، از طریق کامپیوتر/تلفن های هوشمند ارتباط برقرار کنند.

نصب این تراشه پیچیده است چرا که بحث قرار دادن سیم در مغز مطرح است. در این راستا، این شرکت قصد دارد از روبات‌های توسعه‌یافته ویژه برای قرار دادن تراشه استفاده کند. استفاده از ربات‌ها به Neuralink اجازه می‌دهد تا با قرار دادن سیم‌ها از طریق جراحی با دقت بالا دست یابد.

و اما متاورس
همانطور که قبلا ذکر شد، متاورس به فضای مجازی اشاره دارد که در کنار دنیای فیزیکی فعالیت می کند. به طور کلی به کاربران در دسترسی به دنیای مجازی و تعامل به عنوان موجودیت های دیجیتال کمک می کند. متاورس راه حل های مختلفی مانند تجهیزات AR/VR، NFT ها و ارزهای دیجیتال را برای رسیدن به هدف مورد نظر خود ترکیب می کند.

تجهیزات AR/VR به کاربران کمک می‌کند فضاهای دیجیتال مختلف را کشف کنند، بازی کنند یا حتی در جلسات و رویدادها با دیگران شرکت کنند. بنابراین، این فناوری در حین کشف دنیای متحرک به کاربران احساس واقع بینانه می دهد. در میان شرکت‌های برجسته متاورس، این ایده شامل فیس‌بوک، انویدیا، روبلکس و مایکروسافت می‌شود.

متاورس و Neuralink اهداف بلندپروازانه ای دارند که می توانند صنعت فناوری را متحول کنند. برای مثال، وجود متاورس می‌تواند تجربه بازی‌های بلاک چین را تا حد زیادی بهبود بخشد. این بازی‌ها بر اساس مکانیزم بازی برای کسب درآمد اجرا می‌شوند که به بازیکنان اجازه می‌دهد با فروش آیتم‌های بازی خود درآمد کسب کنند. جهان های متاورس بیشتر ایده تعاملات اجتماعی را تقویت می کنند و به کاربران اجازه می دهد تا در عرصه دیجیتال اجتماعی شوند و در نهایت تماس فیزیکی را کاهش داده و با بیماری هایی مانند COVID-19 مبارزه کنند.

کسب‌وکارها با این روش می‌توانند در متاورس رشد کنند، به‌ویژه با افزایش جمعیت خریداران آنلاین. این فناوری صاحبان کسب و کار را قادر می سازد تا درآمد کسب کنند و در معرض مشتریان جدید قرار گیرند. در مقابل، ارزهای رمزنگاری شده پذیرش بیشتری را به خود جلب می‌کنند، زیرا می‌توانند به عنوان واسطه پرداخت برای کالاها و خدمات عمل کنند.

با این وجود، چندین جنبه منفی می تواند بر رشد مفاهیم متاورس تأثیر بگذارد. استفاده مداوم از این فناوری ممکن است سلامت فرد را به خطر بیندازد. از آنجایی که کاربران در دنیای آنلاین با حرکات فیزیکی کمتر فعالیت می کنند، فعالیت های بدنی کمتر خواهد شد. این مفهوم همچنین به اینترنت کافی نیاز دارد که آن را برای کسانی که اتصال کمتری دارند سخت می کند.

هدف فناوری Neuralink ایجاد یک پیشرفت نوآورانه در زمینه پزشکی است. این پروژه بر این باور است که می‌تواند بخش‌های آسیب‌دیده مغز را ترمیم کند و هر وضعیت فلجی را معکوس کند. این واقعیت به تنهایی به این معنی است که افراد ناتوان پاسخ‌های سریع‌تری خواهند داشت و عملکرد فیزیکی بهتری خواهند داشت. از دیدگاه فناوری، انتظار می رود Neuralink روابط انسان و ماشین را بهبود بخشد.

بیماران می توانند بدون حرکت یا صحبت کردن، دستگاه ها را با ذهن خود متصل و کنترل کنند. Neuralink ممکن است با نظارت بر فعالیت مغز بیمار به متخصصان سلامت کمک کند تا بیماری را بهتر درک کنند.

رابط های مغز و ماشین نیز برای برخی مضر هستند، زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت یا آسیب مغزی در حین جراحی شوند. این فرآیند می‌تواند به حریم خصوصی فرد تجاوز کند زیرا می‌تواند هر واکنش عصبی را در یک دستگاه رمزگشایی و نمایش دهد.

پروژه هیجان انگیز ایلان می تواند زمینه یادگیری جدیدی برای دانشمندان علوم اعصاب ایجاد کند. افراد مبتلا به آسیب های ستون فقرات و مسائل مربوط به مغز می توانند از این پروژه بهره مند شوند. مهمتر از آن، به تقویت رابطه پیشرفته بین انسان و دستگاه کمک می کند.

با این وجود، Neuralink ممکن است روش مناسبی برای برقراری ارتباط دیجیتال در مقایسه با متاورس نباشد. در عین حال، ناپدید شدن در دنیای فراجهانی و تعامل مداوم با آن می‌تواند رشد ذهنی فرد را کند کند.

از این رو، این سؤال که کدام نوآوری تکنولوژیکی بهتر است، به پیامدهای آنها و آنچه جامعه در درازمدت باید به دست آورد محدود می شود.